Fjern det der dræner energi og arbejdsglæde

Ledertip: Fra irritation til handling_photo_by_Melpomenem_Getty_Images_Pro

Fjern det der dræner energi og arbejdsglæde

Hvis du vil gøre arbejdsglæde konkret i starten af 2026, så begynd med at gøre noget ved det, der irriterer i hverdagen – én ting ad gangen.

Sådan kan du arbejde konkret med arbejdsglæde i teamet

Afsæt 20–30 minutter på et teammøde og sig for eksempel:
“Jeg vil bruge det første kvartal på at fjerne noget af det, der irriterer vores hverdag.”

Involver medarbejderne: Find det, der irriterer hverdagen

Bed hver medarbejder om at nævne 2–3 ting, der stjæler deres tid, skaber forvirring eller giver unødvendig irritation.

Herefter starter dit arbejde:

  1. Gennemgå inputtene. Sorter dem efter hvor mange gange samme overordnede irritationer/tidsrøvere nævnes
  2. Nu skal der handles Den klassiske fælde er, at ville løse det hele på én gang. Det er både umuligt og uhensigtmæssigt. Vælg i stedet 1–2 konkrete frustrationer, som du reelt kan gøre noget ved inden for de næste 1–2 måneder.
  3. Kommuniker tydeligt til dit team, hvad I kommer til at arbejde med – og i hvilken rækkefølge. Det skaber tryghed og forventningsafstemning.

Arbejdsglæde kommer ikke kun af at gøre noget for arbejdsglæden.

Det handler OGSÅ om at gøre noget ved det der dræner arbejdsglæden!

Arlette Bentzen – Arbejdsglæde nu

Når du som leder fjerner en irritation, der har drænet dine medarbejdere, sender du et stærkt signal: “Jeg tager jeres hverdag alvorligt.”

Det er ikke muligt at løse alt på én gang. Men skridt for skridt kan du skabe et bedre arbejdsliv for dine medarbejdere – og samtidig en bedre forretning.


Relaterede artikler:

Skrevet af Arlette Bentzen

Arlette er certificeret i positiv psykologi i 2017(Certificate in Positive Psychology og har mere end 15 års erfaring som underviser og foredragsholder. Arlette har været en del af Arbejdsglæde nu siden 2010, og overtog virksomheden i 2020. Arlette får arbejdsglæde af at flytte mennesker og når der opstår ny energi hos den organisation hun har arbejdet med.

Skriv en kommentar