AI – din nye bedste ven eller værste fjende?

Henrik Stenmann på Arbejdsglæde Live! LEGOLAND 2024 konferencen

AI – din nye bedste ven eller værste fjende?

Vi kan ikke tale om fremtidens arbejdsplads uden at nævne AI. Det vil påvirke os alle – uanset hvilken branche eller faggruppe vi tilhøre. Det er vigtigt at vi forbereder os, så AI bliver en fordel i vores arbejdsliv, og ikke en udfordring.

Når vi bruger AI på den rigtige måde, hjælper det os med at frigøre tid til det, der virkelig betyder noget. Det kan f.eks. være at fokusere mere på virksomhedskultur og arbejdsglæde. Du får mulighed for at styrke fællesskabet med dine kolleger og samtidig skabe bedre relationer til kunder, patienter/borgere m.v. AI på arbejdspladsen kan altså effektivisere processer og samtidig forbedre både vores produktivitet og trivsel.

Men hvad vil det egentlig betyde for en organisation, hvis der er mere tid til at arbejde målrettet med arbejdsglæden? Vi ved, at virksomheder med høj trivsel har nemmere ved at fastholde og tiltrække dygtige medarbejdere. Glade medarbejdere er mere engagerede, motiverede, kvalitetsbevidste, servicemindede, modstandsdygtige, produktive og effektive. Spørgsmålet er bare, hvordan vi skaber den tid?

Henrik Stenmann fra IIH taler på Arbejdsglæde Live! LEGOLAND 2024

Henrik gør os klogere på AI på Arbejdsglæde Live! LEGOLAND 2024 konferencen i Billund i november. Henrik er af den overbevisning, at AI vil udstyre os med superkræfter og klare de lette opgaver for os, så vi kan fokusere på det, som virkelig betyder noget. Henrik vil fortælle hvordan én person bliver til 1½ persons arbejdskraft, når vi omfavner AI, så det bliver din ven og ikke din fjende.

Med AI vil du være omgivet af assistenter, som gør dit arbejdsliv nemmere på alle områder. Ikke alle synes det er sjovt at svare på mails, lave rapporter, mødereferater, booke møder, eller få at vide at vi venter på IT, osv. Forestil dig en arbejdsplads, hvor AI-assistenter håndterer dine e-mails, laver rapporter og mødereferater, booker møder og endda forudser dine behov. Det vil frigøre din tid og energi, så du kan koncentrere dig om at skabe meningsfulde relationer og interaktioner med dine kolleger og kunder/patienter/elever/borgere.

Generativ AI udstyrer os med en accelerationskraft, så vi nu og i fremtiden kan få meget mere fra hånden. Og der bliver mulighed for at indrette arbejdspladsen, så den passer til dig – og din arbejdsmetode. Vi har talt meget om 4 dages arbejdsuge – måske er AI netop det som gør det til virkelighed. Er du begejstret eller bekymret? Henrik vil vise konkrete måder, hvorpå du kan anvende AI – noget du allerede kunne gå hjem og prøve i morgen.

Glæd dig til at se og høre Henrik Stenmann på scenen på Hotel LEGOLAND i Billund. Han talte også på vores konference i Købehavn i maj måned tidligere i år, og det var vanvittig spændende.

De øvrige sessioner på konferencen har også nogle super spændende emner, de vil omhandle: Strategisk arbejdsglæde, Inklusion og fællesskaber samt Mening & stress. Du finder et link til hele programmet nedenfor

Billetter

Tilmelding sker via Billetsalg.dk hvor du kan betale med kreditkort, MobilePay eller modtage en faktura sendt til EAN eller CVR.

Relaterede artikler:

Skrevet af Arlette Bentzen

Arlette er certificeret i positiv psykologi og har mange års erfaring som underviser og foredragsholder og har været en del af Arbejdsglæde nu siden 2010. Arlette får arbejdsglæde af at flytte mennesker og når der opstår ny energi hos den organisation hun har arbejdet med.

Skriv en kommentar