Arbejdsglædekonferencen var en succes
Hvor havde vi bare en fantastisk dag i torsdags, da vi afholdte Arbejdsglæde Live! 2023 konferencen i de smukke lokaler på Marketenderiet. Der var virkelig god stemning hele dagen, og vi betragter så afgjort konferencen som en succes. De evalueringer vi har fået viser heldigvis det samme. På en skala fra 1-5 (hvor 5 er det bedste) giver 81% konferencen karakteren 5 (rigtig god) og de sidste 19% giver karakteren 4 (god). Det er vi meget stolte af!
Mikael Kamber var konferencier, og som altid var han med sin gode energi og positive væsen, en af hovedårsagerne til at dagen forløb i den helt rigtige arbejdsglædeånd.
Talerne leverede også varen
De gav inspirerende historier og konkrete tips, som var lige til at kopiere. Uanset om de var eksperter eller var med som en case story, kunne deltagerne tage noget med fra deres indlæg. Vi håber rigtig meget, at det bliver til en masse initiativer rundt omkring på danske arbejdspladser.

Vinder af Elis gavekort
Pia fra Region Midtjylland var den heldige vinder af 6 måneders gavekort til Elis arbejdsglædemåtte-service. Arbejdsglædemåtterne har alle forskellige budskaber om arbejdsglæde, og vi håber at de kan være med til at skabe fokus på de små ting i hverdagen, som spreder arbejdsglæde.

Vi gør det igen i 2024
Det har været et stort arbejde at planlægge dagen, men det har så absolut været det hele værd – og mere til! Og som Mikael Kamber også nævnte på scenen i torsdags, er beslutningen allerede taget :-) vi gør det igen til næste år!
Konferencen er ikke som andre konferencer. Målet med dagen er, at videregive brugbar ekspertviden samt gode fif fra case virksomheder, der har gjort noget for arbejdsglæden – noget der har virket!
Vi håber at se dig og nogle kolleger på Arbejdsglæde Live! 2024 konferencen i 2024, så I (som arbejdsglædeambassadører) kommer hjem med en masse god inspiration og energien til at gøre noget for arbejdsglæden. Sæt allerede nu et stort X i kalenderen d. 16. maj 2024 – del gerne budskabet i dit netværk.