Mandagstip: Tag kontakt til en, du ikke plejer at tale med

Mandagstip: Tag kontakt til én, du ikke plejer at tale med

Mandagstip: Tag kontakt til en, du ikke plejer at tale med

Mange af os taler mest med de kolleger, vi allerede kender godt. Dem, vi arbejder tæt sammen med, sidder ved siden af eller plejer at spise frokost med.

Men en kort samtale med en kollega, du normalt ikke taler med, kan betyde mere, end du måske tror. Det kan være en kollega fra en anden afdeling, en ny kollega eller en, du ofte hilser på uden rigtig at tale med.

I en række studier fandt forskerne Gillian Sandstrom og Elizabeth Dunn, at deltagerne oplevede større glæde og en stærkere følelse af at høre til på de dage, hvor de havde kontakt med flere mennesker, de ikke kendte særlig godt.

Derfor er ugens mandagstip:

Vælg én kollega, du ikke plejer at tale med, og tag initiativ til en samtale.

Stil et spørgsmål til en kollega fra en anden afdeling. Brug et par ekstra minutter på at tale med nogen ved kaffemaskinen. Eller spørg en ny kollega, om I skal spise frokost sammen.

Det behøver ikke være en lang, dyb samtale. Et oprigtigt spørgsmål og et par minutters nysgerrighed kan være nok til at skabe en lille forbindelse.

Arbejdsglæde vokser ofte i de små øjeblikke, hvor vi mærker, at vi ser hinanden – også på tværs af de grupper og relationer, vi normalt bevæger os i.

Hvem kunne du tage kontakt til i dag?


Vores mandagstips er enkle, nemme og sjove ting du kan gøre for at øge din og andres arbejdsglæde, og starte ugen på allerbedste vis. Noget man kan gøre på højest 5 minutter. Når du prøver det, skriv en kommentar og lad os vide hvordan det gik.

Se alle vores mandagstips her

Skrevet af Arlette Bentzen

Arlette er certificeret i positiv psykologi i 2017(Certificate in Positive Psychology og har mere end 15 års erfaring som underviser og foredragsholder. Arlette har været en del af Arbejdsglæde nu siden 2010, og overtog virksomheden i 2020. Arlette får arbejdsglæde af at flytte mennesker og når der opstår ny energi hos den organisation hun har arbejdet med.

Skriv en kommentar